Depresja - konsultacje online

e-Recepta

HomeDolegliwości › Depresja

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Liczby przerażają- cierpi na nią nawet 350 milionów ludzi na całym świecie! Choroba ta zdolna jest ograniczyć funkcjonowanie człowieka na wielu płaszczyznach- społecznej, zawodowej, rodzinnej czy edukacyjnej. Dlatego ważne jest, abyś poznał najczęstsze objawy depresji, wiedział jakie są jej przyczyny i możliwości leczenia!

depresja objawy

Depresja - definicja i rodzaje

Zaburzenia depresyjne określa się jako grupę zaburzeń z dominującym objawem subiektywnie odczuwanego obniżenia nastroju. Co ważne, ta utrata radości z codziennego funkcjonowania może nie być okazywana. Choroba może mieć odmienny przebieg i podłoże, dlatego też wyróżnia się następujące najczęstsze rodzaje depresji:

  • depresja melancholiczna (typowa)- chory ma silne poczucie winy, a nastrój stały bez względu na okoliczności;
  • depresja atypowa (odwrócona) to taki stan depresyjny, w którym występuje „odwrócenie” cech depresji typowej np. zwiększony apetyt oraz nadmierna senność.
  • dystymia (depresja przewlekła) - chorego dotyka permanentne obniżenie nastroju trwające co najmniej dwa lata. Osoby z dystymią są przez większą część dnia wygasłe emocjonalnie;
  • depresja sezonowa występuje jako reakcja organizmu na brak światła. Epizody depresyjne pojawiają się w zależności od pory roku- zazwyczaj jesienią i zimą;
  • depresja poporodowa- objawy depresji pojawiają się kilka tygodni po narodzinach dziecka. Warto pamiętać, że zagrożenie depresją poporodową dotyczy nie tylko kobiet, ale również mężczyzn!
  • agitowana depresja lękowa - charakteryzuje się silnym uczuciem niepokoju, a nawet nerwowym pobudzeniem. U osób z tym typem depresji istnieje wysokie ryzyko samobójstwa.
  • depresja maskowana, kiedy objawy depresji są wypierane przez objawy somatyczne charakterystyczne dla innych chorób np. jadłowstręt psychiczny;
  • depresja psychotyczna, w której nasilenie objawów związanych z negatywnymi myślami osiąga poziom urojeń;

Choroba wielu twarzy- objawy depresji

Już na podstawie powyższej klasyfikacji możesz zauważyć, że depresja jest chorobą trudną do szybkiej diagnozy. Charakteryzuje się bowiem ogromnym wachlarzem nieoczywistych objawów. Aby zwiększyć skuteczność stawianych diagnoz depresji, eksperci ustalili pewien wykaz możliwych jej symptomów. Mogą one świadczyć o rozwoju choroby, gdy występują (min. 5 z nich) niemal codziennie i przez większą część dnia przez min. 2 tygodnie. Ponadto koniecznie jednym z nich musi być depresyjny nastrój lub wyraźne zmniejszenie zainteresowania i odczuwania przyjemności niemal wszystkimi czynnościami. Pozostałe możliwe objawy depresji to:

  • wzmożone lub osłabione łaknienie bądź znaczna zmiana masy ciała;
  • bezsenność lub nadmierna senność;
  • podniecenie lub spowolnienie psychoruchowe;
  • uczucie ciągłego zmęczenia;
  • poczucie winy lub własnej bezwartościowości;
  • obniżenie koncentracji, trudności decyzyjności;
  • nawracające myśli o śmierci lub myśli samobójcze.

Prawdopodobne przyczyny depresji

Teorii na temat przyczyn zaburzeń nastroju było wiele. Obecnie jednak uważa się, iż depresja jest efektem współdziałania kilku czynników:

  • biologicznych (np. czynniki genetyczne, zmiany poziomu neuroprzekaźników w mózgu, choroby somatyczne, uzależnienia, efekt uboczny zatruć i leków);
  • psychologicznych (np. traumatyczne wydarzenia życiowe i niemożność radzenia sobie z nimi);
  • społecznych i kulturowych (np. brak wsparcia i akceptacji otoczenia, samotność, izolacja społeczna, niekorzystna sytuacja materialna).

Sposoby leczenia

Leczenie depresji może być trudne o tyle, że wymaga od pacjenta współpracy i motywacji. Dlatego wskazane jest, aby terapia miała charakter kompleksowy. Leczenie powinno obejmować zarówno metody farmakologiczne, odpowiednią psychoterapię oraz psychoedukację.

Leczenie farmakologiczne

Lekarz psychiatra dobiera leki przeciwdepresyjne indywidualnie do danego pacjenta, biorąc pod uwagę jego historię choroby czy preferencje. O farmakoterapii depresji warto wiedzieć dwie rzeczy. Po pierwsze- odpowiednio stosowane leki przeciwdepresyjne nie uzależniają! Obecnie dostępne są bardzo nowoczesne i bezpieczne preparaty, które można stosować przez długi czas. Po drugie - przerwa w braniu leków (np. w efekcie lepszego samopoczucia) jest pierwszym krokiem do nawrotu. Prawidłowo prowadzone leczenie farmakologiczne daje zadowalającą poprawę u ok. 70% pacjentów już po pierwszej kuracji. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) np. fluoksetyna czy sertalina są lekami pierwszego rzutu w depresji. U pozostałych pacjentów konieczna może być zmiana leków lub wprowadzenie leku wspomagającego. Wykorzystuje się takie substancje jak: inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI) np. wenlaflaksyna; trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) np. amitryptylinaczy lub moklebemid czyli inhibitor monoaminooksydazy (IMAO).

psychoterapia

Objawy depresji, a psychoterapia

Najczęściej wybieraną formą psychoterapii jest terapia poznawczo-behawioralna. Skierowana jest ona na rozwiązywanie problemów i zapewnienie wsparcia. Zaleca się, aby psychoterapię kontynuować nawet po zakończeniu leczenia. Pełni ona wówczas rolę niejako prewencyjną przed niespodziewanym nawrotem choroby.

Alternatywne metody leczenia

Dynamicznie rozwijająca się medycyna przynosi z roku na rok zaskakujące, innowacyjne metody leczenia depresji. Można tu wymienić m.in.: fototerapię czy elektrowstrząsy. Możliwości te mogą być pomocne w depresji lekoopornej. Poza tym, od lat udowodnionym czynnikiem profilaktycznym jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który zakłada spożywanie bogatoodżywczych posiłków, uprawianie regularnego wysiłku fizycznego oraz życia wolnego od używek.

Depresja - podsumowanie

Zjawisko zachorowań na depresję osiągnęło zasięg globalny. Jej ryzyko szacuje się na 15-18% w ciągu całego życia! Jest to choroba o nieoczywistych objawach, podstępnie doprowadzająca do dezorganizacji życia na wielu płaszczyznach. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat jej specyfiki, aby móc zachować czujność i zgłosić się lub swoich bliskich w odpowiednim momencie do specjalisty. Obecnie obserwowany postęp medycyny daje realną szansę na skuteczną walkę z depresją i zachowanie pełnej radości z życia!

Dlaczego warto wybrać Nexmed?

Nexmed zobowiązuje się do świadczenia wygodnych, dostępnych i spersonalizowanych usług zdrowotnych. Nasi doświadczeni specjaliści skutecznie diagnozują problemy z tarczycą, w razie konieczności mogą wystawiać e-recepty oraz skierowania i oferują wsparcie, na każdym etapie leczenia.