Katar sienny – co to jest i jak go leczyć?
Katar sienny jest bardzo powszechną dolegliwością, z którą zmagają się ludzie na całym świecie. Może być uciążliwy i trudny w leczeniu, a swoje apogeum osiąga wiosną. Często mylimy go z innymi dolegliwościami – przeziębieniem czy ogólną alergią. Jak rozpoznać katar sienny i poradzić sobie z tą dolegliwością? Które metody leczenia są skuteczne? Dowiesz się z tego artykułu!
Katar sienny – co to jest?
Katar sienny, nazywany także alergicznym nieżytem nosa, to często występujący stan alergiczny wywołany reakcją immunologiczną organizmu na alergeny. Często nazywany jest zamiennie z katarem alergicznym, jednak warto pamiętać, że katar sienny wywołuje konkretny alergen, którym są pyłki roślin. W przypadku ekspozycji na nie, układ odpornościowy organizmu uwalnia histaminę, co prowadzi do charakterystycznych objawów kataru siennego. Kwitnienie roślin takich jak olchy, leszczyny, brzozy czy trawy powoduje mocne reakcje organizmu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje alergicznego nieżytu nosa:
- okresowy – sezonowe objawy, które występują przez mniej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż 4 tygodnie. Pojawiają się zwykle w momencie pylenia roślin;
- przewlekły – objawy występują przez więcej niż 4 dni w tygodniu i trwają dłużej niż 4 tygodnie – często nawet przez cały rok.
Katar sienny – objawy
Katar sienny może manifestować się na różne sposoby, często jest to kwestia indywidualna. Znacząco wpływa jednak na codzienne funkcjonowanie i może być bardzo uciążliwy. Rozpoznanie objawów kataru siennego ułatwia jego identyfikację i pozwala odróżnić od innych katarów alergicznych lub od zwykłego kataru – z którym zdarza się, że katar sienny także jest mylony. Do typowych objawów alergicznego nieżytu nosa należą:
- kichanie: częste i niekontrolowane kichanie to typowy objaw tego rodzaju kataru;
- chrypka lub zatkany nos: przewody nosowe stają się zatkane albo wytwarzają nadmiar śluzu; prowadzi to do chrypki i problemu z drożnością nosa;
- swędzące lub wodniste oczy: oczy mogą stawać się czerwone, swędzące i podrażnione;
- drażnienie gardła: może pojawić się uczucie drapania lub bólu w gardle.
- kaszel: w przypadku kataru siennego może wystąpić utrzymujący się kaszel;
- ogólne zmęczenie: katar sienny może prowadzić do zmęczenia i obniżonego poziomu energii.
Rodzaje katarów alergicznych
To, z jakim katarem alergicznym się zmagamy, jest czasami trudną kwestią do rozstrzygnięcia i wymaga wizyty u lekarza specjalisty, który wykona testy alergiczne. To bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu można stwierdzić, co konkretnie wywołuje uczulenie. Wyróżniamy kilka typowych katarów, które powodują alergeny. Są to między innymi alergia na kurz i roztocza, alergia na sierść zwierząt albo na pleśnie.
Alergia na kurz i roztocza
Bardzo powszechny rodzaj alergii, wywoływany przez domowy kurz i roztocza, obecne w naszym środowisku. Kontakt z kurzem może prowadzić do podrażnienia błony śluzowej w nosie, w efekcie czego pojawia się katar. Daje to objawy podobne do tych, które występują podczas kataru siennego. Z tego powodu czasami dochodzi do mylnej interpretacji faktów.
Alergia na sierść zwierząt
Alergia na sierść zwierzaków, ale również na ich ślinę oraz łuski skórne występuje bardzo często i jest kłopotliwa szczególnie dla miłośników zwierząt. Objawy pojawiają się bezpośrednio po kontakcie z sierścią i mogą wywoływać reakcje, takie jak swędzenie, katar, łzawienie oczu, a nawet wysypka.
Alergia na pleśnie
Pleśnie rosną w ciepłych i wilgotnych miejscach. Mogą wywoływać reakcje alergiczne, które dość łatwo można pomylić z katarem siennym. Przyczyną alergii jest kontakt z zarodnikami pleśni, które unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane przez usta oraz nos. Poza katarem, kichaniem i zatkanym nosem, występuje także kaszel, świąd i wysypka.
Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
Odróżnienie kataru alergicznego od kataru, który wywołuje na przykład przeziębienie, nie jest prostą sprawą. Są jednak pewne czynniki, które ułatwiają rozpoznanie, z którym katarem mamy do czynienia. Warto jednak w takich sytuacjach umówić się do specjalisty, który postawi skuteczną diagnozę i wdroży skuteczne sposoby leczenia. Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego?
Katar alergiczny – objawy
Katar alergiczny – a w szczególności sienny, występuje najczęściej sezonowo. Zwróć uwagę czy objawy nasilają się w określonych porach roku – w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy pyłki unoszą się w powietrzu.
Katar alergiczny zwykle atakuje bezpośrednio po kontakcie z czynnikiem środowiskowym: pyłkami roślin, kurzem, pleśniami lub zwierzętami. Daje wtedy charakterystyczne objawy, takie jak kichanie, swędzenie nosa, łzawienie. W przypadku kataru alergicznego nie występuje też gorączka, która jest charakterystyczna dla przeziębienia czy grypy.
Zwykły katar – objawy
Katar wywoływany przez przeziębienie czy grypę może wydawać się podobny, ale jeśli przyjrzymy się mu bliżej, znajdziemy charakterystyczne różnice. Może on występować w dowolnych momentach roku, bez przyczyny związanej z porą roku albo czynnikami środowiskowymi. Zwykle wywołują go infekcje wirusowe i ustępuje samoistnie – zazwyczaj po kilku dniach. Najbardziej charakterystyczne jest jednak to, że zwykłemu katarowi często towarzyszą gorączka, ból gardła, głowy, mięśni i ogólne złe samopoczucie.
Katar sienny u dzieci i dorosłych – jakie są różnice?
Katar sienny może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Dzieci nie mają jeszcze tak dobrze rozwiniętego układu immunologicznego, co sprawia, że objawy kataru siennego mogą być u nich nieco bardziej nasilone. W niektórych przypadkach dzieci z biegiem czasu uodparniają się na alergeny i objawy kataru samoczynnie ustępują. U dorosłych alergia zwykle przebiega mniej uciążliwie, jednak zdarzają się przypadki, gdy przebieg alergii u dziecka jest stosunkowo łagodny, tymczasem dorosły ma silne objawy, znacząco utrudniające komfortowe funkcjonowanie.
Katar sienny – domowe sposoby leczenia – czy warto?
Na katar sienny domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza, który postawi diagnozę i wypisze receptę na leki. Zdarzają się jednak sytuacje awaryjne, które wymagają pilnej potrzeby i szybkiej reakcji. W załagodzeniu objawów kataru siennego może pomóc płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej albo jałowej soli morskiej. Ułatwia to wypłukiwanie alergenów i pomaga oczyścić nos. Innym sposobem może być przeprowadzanie inhalacji. Dzięki temu nawilżona zostanie błona śluzowa nosa oraz górne drogi oddechowe.
Skuteczny lek na katar alergiczny
W przypadku podejrzenia wystąpienia u siebie kataru siennego warto podjąć profesjonalne leczenie. Istnieje wiele skutecznych leków na katar alergiczny, które dostosowane są do konkretnych potrzeb i objawów. Do najpopularniejszych należą leki:
- przeciwhistaminowe: te leki blokują histaminy, redukując kichanie, swędzenie i wyciek z nosa;
- kortykosteroidy do nosa: przepisane aerozole do nosa redukują stan zapalny błony śluzowej nosa, łagodząc zatkane nosowe i inne objawy;
- preparaty przynosowe: preparaty przynosowe dostępne bez recepty lub na receptę zapewniają tymczasową ulgę od zatkanych nosowych, choć powinny być stosowane ostrożnie i z fachowym doradztwem;
- immunoterapia alergenowa (AIT): immunoterapia alergenowa, powszechnie znana jako zastrzyki przeciwalergiczne, to długotrwałe leczenie, które polega na stopniowym podawaniu coraz większych dawek alergenów, co prowadzi do uodpornienia organizmu.
Katar sienny – wizyta u specjalisty
Leczenie kataru siennego może być skuteczne, jeśli odbywa się pod kontrolą lekarza. W Nexmed otrzymasz pomoc lekarską, nie musząc wychodzić z domu. Wypełnij formularz, umów się na konsultację w sprawie kataru siennego i otrzymaj e-receptę na skuteczne leki dostosowane do Twojego konkretnego problemu.
Nexmed to kolejny krok w rozwoju medycyny. Zapewniamy spersonalizowane leczenie, które pomoże Ci pozbyć się kataru siennego. Rozumiemy wpływ alergii na Twoje życie i jesteśmy zobowiązani do dbania o Twoje dobro i komfort. Zapraszamy do kontaktu.